Zapoznaj sie z najnowszymi ogłoszeniami w okolicy
25.11.2015
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZAPOBIEGANIA PRZEMOCY WOBEC DZIECI

19 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci przez organizacje pozarządowe ze 125 krajów świata. Działalność prowadzona od 2001 r. przez ponad 700 organizacji ma na celu wytworzenie wśród ludzi takiej kultury, która nie daje przyzwolenia na jakąkolwiek formę przemocy wobec dzieci i jej zapobiega. Polską organizacją koordynującą te działania jest od 2012 r. Fundacja Dzieci Niczyje.

Krzywdzenie dzieci mocno jest zakorzenione w naszej kulturze. Przejawia się nie tylko w postaci klapsów, popychania, czy przysłowiowego „lania”. W dobie szybkiego rozwoju informacyjnego i technicznego pojawiły się kolejne możliwości nękania młodego człowieka drogą Internetu, często bardziej dotkliwe w skutkach niż przemoc fizyczna.

W Centrum Kształcenia w Dębowie przeprowadzone zostały kolejne zajęcia dla grupy dzieci młodszych, których celem było ukazanie takich form przemocy, z jakimi mogą mieć styczność w swych telefonach komórkowych, komputerach lub innych osiągnięciach nowych technologii. Uczestnicy dowiedzieli się, jak mają zareagować i kogo prosić o pomoc, gdy ktoś ich ośmiesza, obraża, szantażuje, przesyła wulgarne wiadomości, zadaje krępujące pytania, natrętnie prosi o zdjęcie albo spotkanie bez opieki i zgody rodziców, rozsyła intymne zdjęcia, czy informacje wzbudzające niepokój. W każdym przypadku, kiedy dziecko otrzymuje treści propagujące przemoc, musi poinformować o zdarzeniu dorosłych, np.: rodziców, nauczycieli, czy inne osoby dorosłe, które darzy zaufaniem.

Po wprowadzeniu w problematykę zagrożeń online, wyemitowane zostały animowane filmy edukacyjne z serii Szkoła BEZPIECZNA w Sieci, które udostępniła Fundacja Dzieci Niczyje. Za pomocą ludowego i bajkowego przekazu wskazano te zagrożenia oraz problemy, które omówione zostały w pierwszej części zajęć. Dotyczą przede wszystkim ludzi młodych, a  ukazane zostały w sposób humorystyczny, aby dzieci łatwiej mogły je zrozumieć, czy też uzyskać odpowiednie wskazówki odnośnie niebezpieczeństw w Sieci oraz  życiu codziennym.

Na koniec spotkania dzieci otrzymały kolorowanki i książeczki edukacyjne na temat przeciwdziałania cyberprzemocy. Zajęcia zorganizowała Kamila Wełniak-Bohdanowicz.

Materiał: Kamila Wełniak-Bohdanowicz